Ako naštartovať svoj vzťah a sexuálny život pomocou zdravej stravy

Ako naštartovať svoj vzťah a sexuálny život pomocou zdravej stravy

Konzumácia výživnej stravy môže zvýšiť vaše libido a znížiť riziko vzniku chronických zdravotnými stavov, ktoré môžu brániť plnohodnotnému sexuálnemu životu.

Vyhýbajte sa nasýteným tukom, pridaným cukrom, sodíku a alkoholu.

Vyhraďte si čas na jedlo s partnerkou a vyriešte konflikty v súvislosti s jedlom.

Mnoho informácií o potravinách, o ktorých sa traduje, že zvyšujú túžbu a výkonnosť, má len neoficiálny charakter. Ale dobrá strava môže naozaj naštartovať vaše libido a zabezpečiť dobré fungovanie vášho tela vo všeobecnosti. Nesprávna strava môže viesť k mnohým zdravotným problémom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť váš sexuálny život. Napríklad erektilná dysfunkcia je často spojená s obezitou a cukrovkou, čo môže byť spôsobené zlým stravovaním

Jedlo je dôležitou súčasťou vášho každodenného života a celkového zdravia. Takže vás nemusí prekvapiť, že vaša strava môže ovplyvniť i váš sexuálny život. Zmena stravovacích návykov a správania nie je síce všeliek na sexuálne problémy, ale je to dobrý bod, kde môžete začať.

Strava a doplnky stravy

Konzumácia vyváženej stravy a užívanie určitých doplnkov môže prispieť k zlepšeniu vášho celkového zdravotného a sexuálneho života. Je tiež dôležité vyhnúť sa nadmernému množstvu alkoholu.

Zdravá strava

Ak svojmu telu poskytujete správne potraviny, môžete si zlepšiť náladu a získať energiu, čo podporí udržať si zdravý vzťah a sexuálny život. Aby bolo vaše zdravie čo najlepšie, jedzte stravu bohatú na živiny, s nízkym obsahom trans- tukov, nasýtených tukov, pridaných cukrov a sodíka. Jedzte širokú škálu ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín, nemastných bielkovín a orechov.

Arginín a L-citrulín

Arginín, tiež známy ako L-arginín, je aminokyselina používaná vaším telom na produkciu oxidu dusnatého. Táto dôležitá chemikália pomáha uvoľňovať krvné cievy, čo podporuje dobré prekrvenie. A ak ste muž, dobré prekrvenie erektilných tkanív vo vašom penise je dôležité pre udržanie si erekcie.

Keď užívate doplnkový arginín, vaše črevá väčšinu z neho strávia ešte predtým, než sa dostane do krvného obehu. Preto bude asi užitočnejšie užívať doplnky L-citrulínu. L-citrulín je ďalšou aminokyselinou, ktorá sa vo vašom tele premieňa na arginín. Menšia štúdia publikovaná v časopise Urológia zistila, že doplnky L-citrulínu boli pri liečbe miernej formy erektilnej dysfunkcie účinnejšie ako placebo.

Obe aminokyseliny možno nájsť aj v potravinách. L-citrulín sa nachádza napríklad vo vodnom melóne. Arginín sa nachádza v mnohých potravinách, ako sú:

 • vlašské orechy
 • mandle
 • ryby
 • srvátka
 • ovocie
 • listová zelenina
 • Zinok

Spojenie medzi zinkom a sexuálnym zdravím nie je úplne odhalené, ale zdá sa, že zinok ovplyvňuje produkciu testosterónu vo vašom tele. U mužov je tiež nevyhnutný pre vývoj spermií a semena. Adekvátne hladiny zinku môžu zvýšiť plodnosť muža. Zinok a ďalšie živiny, ako napríklad folát, môžu mať vplyv aj na plodnosť žien.

Zinok je k dispozícii vo forme doplnkov. Nachádza sa tiež v niektorých potravinách. Ustrice sú najbohatším zdrojom tohto základného prvku. Nie je prekvapením, že sa tradične považujú za afrodiziakum, pretože sú schopné vzbudiť sexuálnu túžbu.

Alkohol

alkohol a sexPitie alkoholu vás môže zbaviť zábran a zvyšovať pravdepodobnosť, že sa dostanete k sexuálnym aktivitám. Môže však tiež spôsobiť akútnu alebo chronickú erektilnú dysfunkciu. Môže takisto viesť k nezodpovednému správaniu. Keď zmiešate sex s alkoholom, je menej pravdepodobné, že použijete náležité opatrenia na prevenciu nežiaduceho tehotenstva a sexuálne prenosných infekcií. Nekontrolované pitie môže tiež negatívne ovplyvniť vaše správanie a vzťahy s ostatnými ľuďmi. Nekonzumujte alkohol preto, aby ste zlepšili svoj sexuálny život.

Návyky a konflikty spojené s jedlom

 

Niekedy môže byť jedlo zdrojom napätia a konfliktu vo vzťahu. Na druhej strane si môžete spoločne s partnerkou vychutnávať jedlo i spoločne.

Jedzte spolu

V istom zmysle je najdôležitejším sexuálnym orgánom váš mozog. Sex začína náklonnosťou, intimitou a túžbou. Spoločná večera môže byť skvelou príležitosťou, ako si so svojou partnerkou oddýchnuť a vybudovať intimitu v príjemnom a uvoľnenom prostredí.

Potravinové konflikty

Niekedy môžu byť rôzne stravovacie preferencie a návyky zdrojom napätia vo vzťahu. Ak si naozaj chcete vybudovať s partnerkou intimitu a dôveru, porozprávajte sa s ňou o otázkach týkajúcich sa stravovania a vášho vzťahu. Medzi potenciálne príčiny konfliktov v tomto prípade patria:

 • kultúrne rozdiely
 • stravovacie obmedzenia z náboženských dôvodov
 • napätie medzi vegetariánom a nevegetariánom
 • napätie medzi vyberavým a dobrodružným stravovacím typom

Ak jeden z vás minulosti zažil poruchy prijímania stravy alebo chronickú diétu, môže to tiež ovplyvniť váš vzťah k jedu a následne i k vzájomnému vzťahu.

Podpora

Telesná hmotnosť je u mnohých ľudí úzko prepojená so sebavedomím a celkovým obrazom o samom sebe. Ak sa vaša partnerka snaží schudnúť, podporujte ju v tom. Ak viete, že je emocionálnou jedáčkou, podajte jej pomocnú ruku, hlavne keď sa cíti byť rozrušená. Kritizovanie jej výberu potravín, alebo pozeranie sa na ňu skrz rameno, zatiaľ čo ona je, určite dobré pocity nenavodí. Buďte oporou, nie ničiteľom.

Zdravotné stavy súvisiace so stravou

Mnoho zdravotných stavov súvisiacich so stravou môžu mať negatívny dopad na váš sexuálny život, rovnako ako vaše celkové zdravie a kvalitu života. Urobte krok tomu, aby ste zabránili objaveniu sa takýchto stavov, ako je obezita, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol.

Nadmerná hmotnosť

Obezita sa spája s nižšou plodnosťou. Vaša nadváha alebo obezita môže tiež poškodiť vaše sebavedomie, čo zase následne znižuje libido a túžbu po intimite.

Ak sa chcete zbaviť nadváhy, musíte spáliť viac nadváhy, ako ste prijali. Preto jedzte len zdravé porcie jedál a obmedzte sa na potraviny, ktoré nemajú vysoký obsah tuku a pridaných cukrov. Dôležité je i pravidelne cvičiť.

Vysoký krvný tlak

Príjem nadmerného množstva sodíka môže zvýšiť krvný tlak a obmedziť obeh krvi. U mužov môže viesť k erektilnej dysfunkcii a u žien k slabému prekrveniu vagíny. I niektoré lieky na krvný tlak môžu spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky.

Ak si chcete udržať zdravý krvný tlak, jedzte vyváženú stravu, bez nadmerného obsahu sodíka a pridajte jedlá s vysokým obsahom draslíka. Ak si myslíte, že trpíte vedľajšími účinkami lieku na krvný tlak, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom. Môže vám odporučiť alternatívny liek.

Vysoký cholesterol

Strava s vysokým obsahom nasýtených tukov a trans- tukov môže zvýšiť váš „zlý“ LDL cholesterol. Príliš veľa takéhoto cholesterolu vo vašom tele môže spôsobiť upchatie tepien, čo prispieva k obmedzenou obehu krvi a ateroskleróze. Ateroskleróza je základnou príčinou väčšiny srdcových ochorení. Môže prispievať tiež k erektilnej dysfunkcii.

Na udržanie zdravých hladín cholesterolu v krvi je dobré jesť vyváženú stravu, ktorá je bohatá na vlákninu a má nízky obsah nasýtených tukov a trans-tukov. Tiež do stravy pridajte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.